خودرو خودران

تصادفات جاده ای یکی از عوامل اصلی مرگ و میر و نقص جسمانی در ایران و جهان می باشد.
با توجه به آمار ارائه شده, متاسفانه در ایران روزانه 45 الی 50 نفر بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند. بنا به گزارش اداره راهنمایی و رانندگی به طور متوسط هر فوتی در تلفات جاده ای خسارت 657 هزار دلاری و هر مصدوم خسارت 250 میلیون تومانی به کشور تحمیل می کند و بر اساس گزارش مجلس شورای اسلامی سالانه چیزی حدود 7 درصد از تولید ناخالص ملی کشور ما به دلیل همین تصادفات به هدر می رود.
این در حالی است که 90 درصد تصادفات رانندگی به دلیل خطای انسانی می باشد.
تحقیقات انجام شده در زمینه خودروهای خودران نشان می دهد که این تکنولوژی میتواند سهم 90 درصدی خطای انسانی در تصادفات جاده ای را به صفر برساند. همچنین گزارش شده استفاده عمومی از خودرو های خودران می تواند در روز 50 دقیقه در وقت رانندگان صرفه جویی بنماید.
لیگ خودرو خودران تمرینی برای طراحی و ساخت خودروهای هوشمند و ایمن خواهد بود که جان انسان ها را نجات می دهد و همچنین رفاه و آرامش را برای مردم به ارمغان می اورد . بنا به همین دیدگاه اولویت ما برای امتیاز دهی در این لیگ ایمنی و دقت می باشد و نه سرعت.
در این لیگ تیم های شرکت کننده باید خودرو های الکتریکی با اسکیل 1/10 (یکدهم) خودرو های واقعی بسازند که بتواند به صورت خودکار بین خطوط رانندگی کند، و با توجه به علایم راهنمایی و رانندگی (تابلو یا اپریل تگ) تعیین مسیر نماید، پارک کند، در پشت خط عابر‌پیاده توقف کند و... ؛ خود را به انتهای مسیر برساند. این خودرو ها می بایستی با استفاده از الگوریتم های بینایی ماشین و هوش مصنوعی و با استفاده از دوربین و سنسور های اندازه.گیری مسافت, اعم از رادار، لیدار و آلتراسونیک و ... (استفاده از سنسور تشخیص خط مجاز نمی باشد) مسیر از پیش تعیین شده را به درستی طی نماید.
 

نحوه برگزاری 

این دوره از مسابقات به دلیل شرایط موجود و لزوم فاصله گذاری اجتماعی در محل ازمایشگاه تیم ها انجام و تصاویر به صورت انلاین برای داوران  ارسال می گردد.
تیم ها می بایست زمین مسابقه را خودشان آماده نمایند . طراحی زمین مسابقه چند ساعت قبل از شروع مسابقه بر روی سایت قرار می گیرد که تیم ها می باید خودشان این طراحی را پیاده سازی کنند.
توجه: درصورت فراهم شدن زیر ساخت های مورد نیاز این لیگ به صورت شبیه ساز نیز برگزار خواهد شد. برای شرکت در لیگ شبیه ساز خودرو خودران تیم ها می بایست شبیه ساز carla را فراگیرند.

زمانبندی این لیگ متعاقبا اعلام می گردد.

وضعیت تیم ها

تیم سرپرست تعداد اعضاء وابستگی کشور وضعیت وضعیت مالی
core eye 8 mohammad hossein moaiyeri 1 دانشگاه شهید بهشتی Iran در حال انتظار تکمیل نشده
novin.robot mohamad javad esmaeili 1 - Iran در حال انتظار تکمیل نشده
Saniyar Saniyar Naroee 1 Anyone Iran در حال انتظار تکمیل نشده
csw alireza ebrahimi 6 شرکت رباتیک کاکتوس Iran در حال انتظار تکمیل نشده